Aktywny Ja – warsztaty wolontaryjne

W ramach działań wolontariatu studenckiego „Projektor” - edukacja młodych ludzi odbyły się warsztaty online, w których uczestniczyła klasa 6d. Odbyły się 2 spotkania. Studentki z UJ i UW rozpoczęły spotkanie od poznania grupy, proponując ciekawe zabawy integracyjne.

Temat warsztatu to: Aktywny ja. Co to znaczy dla nastolatków? A tyle, że segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, pomoc innym w nauce, bycie wolontariuszem to już oznacza bycie aktywnym obywatelem. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi refleksjami, a prowadzące były pod wrażeniem ich zaangażowania w życie szkoły, rodziny.

Bardzo interesującą uczniów częścią warsztatu była rozmowa na temat: Ja w roli dyrektora/dyrektorki szkoły przez tydzień. Jakie zmiany by zostały  wprowadzone? No i worek z pomysłami rozwiązał się.... Aby uporządkować temat, studentki podzieliły klasę na grupy i zaprosiły uczniów do pokojów. Każda grupa pracowała nad innym pomysłem, np. Wyjazdy i wycieczki-jak zebrać fundusze? Miejsca odpoczynku w szkole-co to może być?, Więcej miejsc/klas zielonych w szkole. I ta grupa zaproponowała zakup z kieszonkowego jednego kwiatka do klasy, położenie tapety w motywy roślinne na jednej ze ścian, zorganizowanie akcji zbierania funduszy na zakup krzewów i zasadzenie ich  wokół szkoły, zamieszczanie artykułów przez Redakcję Świadomych Świata.

Jakie korzyści wynieśli uczniowie ze spotkania? Będą każde działanie rozpoczynać od stworzenia planu, zastanowią się, czy pomysł jest realny do wykonania, będą umieć szukać innych rozwiązań problemu.

Data dodania: 2021-06-17 23:38:45
Data edycji: 2021-06-17 23:41:25