Warsztaty z Wyzwaniem

13 stycznia 2022 r. uczniowie klasy 4b wraz ze swoimi wychowawczyniami – p. Magdaleną Białokozowicz i p. Aliną Pieszko wzięli udział  w „Warsztatach z Wyzwaniem” Programu „PROJEKTOR” – społecznego programu stwarzającego przestrzeń dla twórczego działania i kreatywnych projektów edukacyjnych. „Warsztaty z Wyzwaniem” powstały, aby stworzyć dzieciom warunki do samodzielnego zrozumienia problemów współczesnego świata. Celem zajęć jest pokazanie uczniom, że tematy, które są ważne w dorosłym życiu, nie muszą być trudne i nudne. Warsztaty dają dzieciom szansę na realizację własnych pomysłów, pozwalają definiować problemy, szukać ich rozwiązania, ale przede wszystkim pozwalają młodym ludziom uwierzyć w siebie oraz w to, że ich zdanie ma znaczenie.

Uczniowie klasy 4b realizowali wyzwanie dotyczące ochrony środowiska. Szukali przyczyn, dlaczego ludzie śmiecą, nie segregują odpadów. Dzieci słusznie uznały, powodem może być np. lenistwo, chęć zaimponowania, przerzucanie odpowiedzialności na innych. Uczniowie starali się wyobrazić sobie świat, w którym nikt nie podejmie walki o czyste środowisko, co przedstawiali za pomocą rysunków. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią, rysując śmieci otaczające ich najbliższe otoczenie, ale także śmieci-mutanty atakujące ziemię. Udział w „Warsztatach z Wyzwaniem” Programu „PROJEKTOR”, zachęcił uczniów do szukania rozwiązania tego problemu. Padło wiele ciekawych pomysłów, które warto wcielić w życie, takich jak: pokazanie jak wyglądałaby Ziemia, zorganizowanie wspólnego sprzątania najbliższej okolicy, postawienie większej liczby koszy czy zorganizowanie konkursu, kto nazbiera najwięcej śmieci. Dzieci doszły do wniosku, który powinien być bardzo ważny dla nas wszystkich: „żeby coś zmienić, należy zacząć od siebie i swojego postępowania”. Pamiętajmy - obrońcą Ziemi może i powinien być każdy z nas!

Data dodania: 2022-01-19 23:12:46
Data edycji: 2022-01-19 23:13:30