Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu

Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu
Nasi uczniowie w dniach 5-7 kwietnia spakowali się i pojechali do Gdyni, by wziąć udział w konkursie "Odyseja Umysłu". Była to już 33 odsłona takich zawodów w Polsce. Co to jest Odyseja Umysłu? Jest to "przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem tego programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Dzieci uczą się marzyć – odważnie , myśleć – samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne". Nasza drużyna wzięła udział w problemie "Przypał w operze" w II kat. wiekowej. Idea problemu: "w przedstawieniu drużyny wymagana premierowa sztuka musi zostać ukazana jako inscenizacja historii inspirowanej wybraną powieścią – odgrywana na żywo w jakimś teatrze przed publicznością, która żyje". Uczniowie z 7 klasy wybrali powieść "Stary człowiek i morze". Kreatywnie wpletli historię wybranej literatury w przedstawienie i wystąpili na scenie. Cały rok pracowali nad efektownym i zgodnym z wymogami show. Sami układali scenariusz, wymyślając i przypisując role, adekwatną do każdego członka zespołu. Kombinowali, dużo myśleli i fizycznie pracowali nad scenografią, która robi wrażenie! W ruch poszły narzędzia, farby oraz spraye. Ekipa Odyseuszy wykorzystała również "plastikowe śmieci", jak butelki i nakrętki. Był to czas kolekcjonowania przedmiotów, które większość osób wyrzuca - dla Nich był to raj! Niesamowita rafa koralowa, ryba-żabnica czy szkielecik, swoją atrakcyjnością, zrobiły ogromne wrażenie na konkursie! Jednak nie tylko przedstawienie liczy się do ogólnej punktacji, są również problemy spontaniczne, tzw. spontany. Motto Problemów Spontanicznych brzmi: „Spodziewaj się niespodziewanego”.
Problemy Spontaniczne dzielą się na trzy typy:
+ słowne – gdy ocena zależy od liczby i jakości ustnych odpowiedzi.
+ manualne – gdy ocenie podlega efekt pracy zespołu inny niż słowa.
+ manualno-słowne – gdy oceniane jest to, co drużyna zrobi i to, co powie.
Drużyna, aby zaliczyć zadanie i zdobyć wysokie punkty, musi współpracować i działać pod presją czasu. Nasz Wasilków dał radę! W tym zadaniu zdobył bardzo dużą liczbę punktów! Brawo!
Odyseja to wspaniała przygoda dla każdego dziecka. Jednocześnie uczy i bawi. Nasi Odyseusze po podliczeniu wszystkich punktów, w swojej kategorii, zajęli 2 MIEJSCE, co dało im awans na FINAŁY ŚWIATOWE W USA! To jest duże osiągnięcie. Wielkie gratulacje dla dzieci i trenerów! Teraz chcemy wyruszyć w kolejną Odysejową podróż - do AMERYKI!
 

PS. W szkole powstały również dwie Odysejowskie drużyny Juniorskie. Nasi najmłodsi uczniowie z klasy 2a i 2b, pod okiem dwóch trenerek Katarzyny Kudzinowskiej i Małgorzaty Waszkiewicz wystąpili w problemie " Pod osłoną nocy". Młodzi Odyseusze spotykali się dwa razy w tygodniu i bardzo solidnie pracowali nad scenariuszem, strojami oraz scenografią. Było bardzo dużo pracy i jeszcze więcej śmiechu. Nasi młodzi i dzielni Odyseusze dali z siebie wszystko. W ich kategorii wiekowej nie było rywalizacji. Natomiast sędziowie docenili ogrom pracy najmłodszych dzieci i wystawili bardzo pozytywne opinie. 

Brawo dla nich za odwagę i zapał!

Część materiału pochodzi z oficjalnej strony Odysei Umysłu.

https://odyseja.org/o-odysei-umyslu/idea-o-co-nam-chodzi/czym-jest-odyseja-umyslu/

Data dodania: 2024-04-16 22:25:06
Data edycji: 2024-04-19 12:12:02
Ilość wyświetleń: 58

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej