Dzieci filozofują

Wspólny projekt biblioteki i świetlicy szkolnej

19 maja 2021

Kolejne spotkanie z cyklu „Dzieci filozofują” odbyło się w środowy poranek – tym razem w kole rozmów letniej sali przed szkołą. Pogoda nam dopisała, mogliśmy więc filozofować na wzór antycznych myślicieli, czyli na świeżym powietrzu. Tym razem tematem spotkania były rozmowy. Dzieci zastanawiały się, dlaczego warto rozmawiać. Większość z nich lubi to robić, przynosi im to wiele korzyści. Po zastanowieniu okazało się, że czasem rozmawiają też same ze sobą. Przytaczały przykłady sytuacji, w jakich to czynią. Uważają, że pomaga im to rozładować nagromadzone emocje. Temat środowego filozofowania był nieprzypadkowy. W tak szczególnym roku, jak ostatni, nieraz okazało się, ile znaczy możliwość rozmowy z innym człowiekiem.

4 marca 2021

Już za nami pierwsze spotkanie w środowy poranek z grupą uczniów klas 1-2 pod hasłem „Dzieci filozofują”.  Poznawaliśmy się nawzajem, mówiliśmy o naszych zainteresowaniach, ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu. W trakcie tego spotkania rozmawialiśmy z uczniami na temat po co i dlaczego ludzie rozmawiają ze sobą, co z tego wynika. Rozmowa zeszła na zdrowe odżywianie, jedzenie słodyczy. Dzieci dyskutowały dlaczego jedna z klas nie przynosi słodyczy do szkoły, a inne nie mają takich ustaleń. Sprawdziliśmy, co zawierają w swoim składzie słodycze. Uczyliśmy się słuchać wypowiedzi innych, dyskutować. Zajęcia zakończyliśmy wspólną zabawą mobilizującą do uważności.

Data dodania: 2021-05-21 23:37:39
Data edycji: 2021-05-22 00:09:45