Dzień Świadomego Korzystania z Internetu

To, co działo się 11 czerwca w naszej szkole można nazwać nie Dniem Świadomego Korzystania z Internetu, lecz finałem długofalowej, szczegółowo rozplanowanej akcji. Zaczęło się od udziału klas VII i VIII w programie „Przystań w sieci”. Uczniowie mogli pogłębić w nim swoją wiedzę na temat cyberzagrożeń, fake newsów i świadomego pozostawiania cyfrowych śladów. Szóstoklasiści ten sam temat zgłębiali na informatyce metodą webquestu – przeglądali różne źródła w internecie, wybierali najważniejsze informacje, a następnie na ich podstawie opracowywali kodeksy świadomego korzystania z internetu i quizy dla klas I-II oraz IV-V. W czwartek uczniowie klasy VII mieli okazję uczestniczyć w Digital Youth Forum – konferencji dla młodzieży poświęconej pozytywnemu i kreatywnemu wykorzystaniu nowych technologii i bezpieczeństwu online.

Dziś, podczas podsumowania całej akcji uczennice z klasy VI c – Magda i Natalka poprowadziły zajęcia dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci najpierw wspólnie z nimi przypominały sobie zasady bezpieczeństwa w sieci, a potem rozwiązywały quiz na Kahoot. A choć niektóre pytania okazały się trudne, to i tak pierwszo- i drugoklasiści świetnie sobie z tym poradzili. Równie dobrze radzili sobie uczniowie klas starszych, którzy w bibliotece szkolnej podczas przerw odpowiadali na pytania dot. korzystania z internetu.

Niezwykle interesujące było też spotkanie z dziećmi z przedszkola, goszczącymi w naszej szkole. Starszaki pięknie wypowiadały się na temat wykorzystywania internetu, potem razem z nami stworzyły model sieci, na koniec zaś przeistoczyły się w wirusy atakujące komputer i antywirusy broniące go zawzięcie. Mamy nadzieję, że tak aktywnie rozpoczęta współpraca uczniów i ich młodszych kolegów i koleżanek będzie się nadal rozwijała.

Liczymy też, że szeroko zakrojone działania pozostawią trwały ślad w umysłach uczniów, którzy dzięki temu unikną wielu kłopotów i nieprzyjemności w sieci, a swoją wiedzę przekażą również innym.

Data dodania: 2021-06-11 23:22:04
Data edycji: 2021-06-11 23:27:09