My w starym kinie

I Wasilkowski Festiwal Filmowy im. Nory Ney to wspaniały sposób, by przypomnieć sobie dawne czasy, filmy, zwyczaje oraz ludzi, którzy pochodzili z Wasilkowa (lub okolic), a zasłynęli w świecie. Nora Ney urodziła się właśnie tutaj, zrobiła karierę w przedwojennym filmie, a potem zniknęła i słuch o niej zaginął. I Festiwal Filmowy jej imienia pozwolił przywrócić pamięć o tej znanej niegdyś aktorce.

Oczywiście nie mogło na festiwalu zabraknąć uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Liczna grupa młodzieży wraz z nauczycielkami uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panem Grzegorzem Rogowskim, który napisał książkę o polskich aktorkach na emigracji. Jedną z postaci, które w tej publikacji opisuje jest właśnie Nora Ney. Podczas spotkania poznaliśmy wiele interesujących faktów z życia aktorki. Dowiedzieliśmy się również, skąd autor czerpał informacje oraz jak zdobył ciekawostki i zdjęcia do swojej książki.

Po pouczającym spotkaniu przyszedł czas na pokaz filmu. „Doktor Murek” powstał w 1939 roku. Jedną z głównych postaci kobiecych zagrała w nim właśnie Nora Ney. Trzeba przyznać, że dzieło to nadal robi wrażenie. Jest niesamowitym przykładem staranności, z jaką niegdyś kręcono filmy. Zachwyt budzą przepiękne toalety (stroje) pań, dbałość o szczegóły oraz zupełnie inna niż dziś gra (oraz dykcja) aktorów.

Bardzo dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Wasilkowie za zaproszenie na to niecodzienne wydarzenie.

Data dodania: 2023-02-11 14:46:48
Data edycji: 2023-02-12 14:48:50