Zwiedzamy Książnicę Podlaską

4 listopada klasy IIa i IVc udały się we wspólną podróż do krainy książek. Nie była to wycieczka w wyobraźni, lecz całkiem rzeczywista wyprawa do miejsca, w którym znajduje się ponad milion książek, czyli do Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

Na miejscu każda grupa miała zajęcia dostosowane do swego wieku.

Młodsi uczniowie wysłuchali czytanej przez panią Anię książki o robocie „Szalony robot profesora Bzika”. Musieli wytężyć nie tylko słuch, ale także wzrok, aby odnaleźć ukryte na obrazkach psoty robota. Następnie samodzielnie programowali czynności, które miały wykonywać  roboty PHOTON. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że te roboty zostały stworzone przez absolwentów i profesorów Politechniki Białostockiej.

Drugoklasiści odwiedzili również studio, Green Box w którym nagrywane są różne filmiki promujące książki. Kto wie może i my kiedyś nagramy taki filmik?

Na koniec najmłodsi uczniowie udzielili wywiadu, który ukaże się na stronie fb i instagramie Książnicy Podlaskiej w ramach cyklu „Dzieci wiedzą to powiedzą….”

Czwartoklasiści w tym czasie zwiedzali zakamarki Książnicy, odwiedzili bibliotekę, czytelnię i magazyny. Mogli przekonać się, do czego służy informatorium i dział zbiorów specjalnych. Rozpoznawali kolory dotykiem, odczytywali tekst napisany brajlem, zobaczyli, jak wygląda Koran. Chętni mogli zagrać na pianinie lub zmierzyć się w rozgrywce szachowej z panem kierownikiem działu zbiorów specjalnych. W pewnym momencie znaleźli się w zupełnie innej rzeczywistości, trafili do green roomu i mogli zobaczyć samych siebie na tle kosmosu lub spróbować wystąpić w reklamie pouczającej o konieczności noszenia maseczek. Było mnóstwo śmiechu i hałasu, a nie była to jeszcze ostatnia atrakcja. Na koniec uczniowie mogli przekonać się, co się stanie, jeśli spróbują ukraść książkę z biblioteki. Oczywiście była to „kradzież” w pełni kontrolowana, ale wzbudziła ciekawość innych czytelników przebywających w Książnicy.

Wycieczka okazała się naprawdę ciekawa i pouczajaca. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Książnicą Podlaską, a jej pracownikom serdecznie dziękujemy za cierpliwość i bardzo gościnne przyjęcie.

Data dodania: 2021-11-07 11:36:36
Data edycji: 2021-11-07 12:44:21