Zwiedzanie wodociągów

Czy wiecie skąd się bierze woda? Oczywiście z kranu?. To żart, ale jeśli nawet potraktujemy go całkiem poważnie, to dalej pozostaje pytanie – skąd woda w kranie? Oczywiście z wodociągów! Żeby zatem dowiedzieć się, jak uzyskać wodę zdatną do picia, uczniowie klasy 5c udali się na wycieczkę do Wodociągów na ul. Wysockiego w Białymstoku. Zostaliśmy oprowadzeni po miejscach, które mało kto widział. Mogliśmy powąchać, jak pachnie ozon, zobaczyć zbiorniki do uzdatniania i oczyszczania wody, nowoczesną sterownię (i tę dawną też) oraz przepompownię, dzięki której czysta woda płynie do naszych mieszkań. Na tym etapie mogliśmy nawet jej spróbować, przy czym okazało się, że jest zdecydowanie lepsza i tańsza niż woda butelkowana.

Dowiedzieliśmy się wiele o naszej rzece Supraśl, o wpływie człowieka na gospodarkę wodną, o tym, co możemy zrobić, żeby oszczędzać zasoby wody, które nie są wieczne, a ostatnio coraz trudniejsze do pozyskiwania.

Wycieczkę zorganizowały panie z Biblioteki Miejskiej w Wasilkowie w ramach projektu ekologicznego o wodzie. Była to też już ostatnia część warsztatów ekologicznych, w których dzięki uprzejmości Biblioteki Miejskiej klasa 5c brała w tym roku udział. Serdecznie dziękujemy pani Magdzie za wielkie zaangażowanie, za to, że zawsze zaskakiwała nas nowymi pomysłami i w interesujący sposób wprowadziła w niełatwą tematykę ekologii. Dziękujemy też pani Ani, która koordynowała dzisiejszą wycieczkę i cały projekt o wodzie. I wreszcie przekazujemy wyrazy podziękowania pani dyrektor Elżbiecie Kisło za stworzenie możliwości skorzystania z bogatej oferty Biblioteki Miejskiej i za owocną współprace z naszą szkołą.

Data dodania: 2023-04-26 00:05:38
Data edycji: 2023-04-26 00:13:33