16-010 Wasilków
ul. Adama Mickiewicza 2
„Czytanie dla Pokoju” – pod tym hasłem odbyło się w naszej szkole III Wasilkowskie Czytanie. 24 października przybyły delegacje trzech szkół Gminy Wasilków wraz z opiekunami. Miło nam było powitać zaproszonych gości: pana Adriana Łuckiewicza- Burmistrza Wasilkowa, panią Elżbietę Kisło – dyrektora Biblioteki Miejskiej w Wasilkowie, panią dyrektor SP im. Króla Zygmunta Augusta – Annę Fidurską oraz panią Oksanę Prokopienko – mamę naszego ucznia Denisa.
W związku z hasłem przewodnim postanowiliśmy mówić o wartościach, które z pokojem się kojarzą – o przyjaźni, miłości, porozumieniu, komunikacji. Dlatego wybraliśmy jako lekturę „Małego Księcia” – utwór, który uczy, co jest w życiu ważne. Nie bez znaczenia było też to, że wśród tekstów szkolnych nie ma chyba drugiego tak często tłumaczonego na różne języki. Różnorodność tę zdecydowaliśmy się podkreślić poprzez czytanie fragmentów w języku angielskim, ukraińskim, francuskim, niemieckim i oczywiście - polskim.
Pan Burmistrz i pani Elżbieta Kisło wprowadzili nas w klimat utworu, rozpoczynając lekturą słynnego dialogu Małego Księcia z Pilotem, zaczynającego się od słów: „Proszę cię, narysuj mi baranka”. Pan Burmistrz zaprezentował też zebranym fragment w języku angielskim, przy okazji swoim przykładem zachęcając innych do nauki tego języka – nigdy nie wiadomo kiedy, ale wiadomo, że na pewno znajomość angielskiego się nam przyda! Teksty w języku francuskim i niemieckim przeczytały uczennice naszej szkoły – Oliwka Radziwońska i Zuzia Łopato, którym należą się wielkie brawa za odwagę i biegłość posługiwania się językiem obcym. Jesteśmy też ogromnie wdzięczni pani Oksanie za poświęcony czas i za to, że dzięki niej mogliśmy posłuchać, jak pięknie brzmi „Mały Książę” w języku ukraińskim.
I wreszcie przyszedł czas na reprezentantów poszczególnych szkół. Wszyscy wspaniale przygotowali wybrane fragmenty. Swoją interpretacją oddawali ducha „Małego Księcia” – książki, tak wieloznacznej, że każdy z nas może ją rozumieć inaczej. Gratulujemy i dziękujemy paniom, które młodzież przygotowały: Beacie Rapickiej, Barbarze Moniuszko i Annie Korzenieckiej oraz pani Monice Ziemiackiej (która czuwała nad przygotowaniami Zuzi Łopato).
Po czytaniu stres opadł i rozpoczęliśmy zabawę – był kahoot dot. znajomości książki, były też działania twórcze. Uczniowie w grupach mieli wypisać pojęcia, które kojarzą się ze słowem POKÓJ. Na zdjęciach widać, jak pięknie wykonali to zadanie, ile znaczeń wpisali. Może warto pokazać to „dziwnym” dorosłym, by wzięli to sobie do serca? Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu plakatu z ilustracją i cytatem z „Małego Księcia”.
Na zakończenie wszyscy dostali drobne upominki. Wszystkim też należą się wielkie brawa za udział i wkład w Wasilkowskie Czytanie, które jak widać, staje się już tradycją i coraz trwalej wpisuje się do kalendarza gminnych imprez.
16-010 Wasilków
ul. Adama Mickiewicza 2