Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Nauczyciele z POWER-em

 

Nauczyciele z POWEREM

     W roku 2019 kadra Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie kolejny raz otrzymała niepowtarzalną szansę kształcenia za granicą. Napisany przez nauczycieli projekt pt." Różnorodność szansą i siłą wszechstronnego rozwoju szkoły" ('Diversity as an opportunity and power of comprehensive school development") uzyskał akceptację Agencji Narodowej oraz kwotę dofinansowania w wysokości 37 672 Euro (161157,05zł) z Fundacji Rozwoju Systemy Edukacji w ramach projektu POWER SE "Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej", Akacja KA1. W ramach projektu 13 nauczycieli wzięło udział w szkoleniach zagranicznych w dwóch obszarach kształcenia: rozwijania kompetencji językowych oraz wiedzy i umiejętności merytorycznych w zakresie edukacji włączającej. Pierwotnie przedsięwzięcie miało trwać 24 miesiące, jednakże ze względu na sytuację pandemiczną na świecie projekt został wydłużony na 3 lata i kończy się z ostatnim dniem maja 2022 roku.

     W tym czasie odbyło się 16 mobilności; 8 z nich dotyczyło nauki języka angielskiego podczas intensywnego 2 tygodniowego kursu, organizowanego przez szkołę Gateway School of English, mającą swą siedzibę na Malcie. Nauczyciele skorzystali z niepowtarzalnej okazji rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych na różnym poziomie zaawansowania i współpracy w międzynarodowych grupach uczestników z wielu krajów Europy. Kurs obejmował 60 godzin. Wartością nie do przecenienia była nie tylko praktyczna nauka języka, ale także możliwość wymiany doświadczeń z ludźmi z różnych kultur, środowisk, w różnym wieku . Po zajęciach uczestnicy odbywali wyprawy po wyspie, by poznać walory turystyczne Malty. Pierwsza grupa wzięła udział w kursie ma przełomie stycznia i lutego 2020 roku, zaś druga w sierpniu 2021 roku.

     Drugi kurs pt: "Facing diversity: inclusive education strategies for students with fewer opportunities" dotyczył edukacji włączajacej, a zorganizowany został przez New Horizons Malta. W ramach tego działania odbyło się 8 mobilności zagranicznych; 4 z nich na Cyprze oraz 4 na Maderze. W tygodniowych zajęciach wzięli udział nauczyciele z różnych placówek edukacyjnych z wielu krajów takich jak: Polska, Litwa, Turcja, Włochy, Rumunia, Słowenia i Bułgaria. Forma warsztatowa pozwoliła uczestnikom przećwiczyć różnorodne gry, techniki, aktywności, które z powodzeniem uda się wykorzystać w codziennej pracy szkolnej i wychowawczej. Nauczyciele przywieźli mnóstwo przydatnych materiałów i praktycznych wskazówek do takiej pracy, a co najważniejsze, mogli poznać działania w zakresie zapobiegania wykluczaniu, jakie podejmują ich koledzy i koleżanki z całej Europy. Po zajęciach niezbędnym elementem mobilności jest zagłębianie się w kulturę i naturę kraju, w którym udało się kształcić. Jedna z grup odbyła swój kurs w styczniu 2021 roku na Cyprze. Druga w marcu b.r na Maderze. Pamiątką po tej niezwykłej przygodzie są wspomnienia i przepiękne zdjęcia.

     Warto nadmienić, iż szkoła realizuje ponadto 3 projekty Erasmus Plus , w tym jeden z nich skierowany na wymianę uczniowską i także realizujący działania ściśle powiązane z ideą edukacji włączającej. Doświadczenia i wiedza zebrane przez nauczycieli podczas tych obu projektów z pewnością przyczynią się do jeszcze bardziej świadomego i kompetentnego podejścia do tematu zapobiegania wykluczeniu dzieci i młodzieży zagrożonych tymże zjawiskiem.

     Jednym z głównych celów współpracy międzynarodowej i kursów zagranicznych, jest nawiązywanie znajomości, które pozwalają podejmować kolejne działania, projekty, wymieniać się refleksami i doświadczeniami. Tak też jest i w tym wypadku. Nawiązane kontakty na pewno zaowocują kolejnymi działaniami na rzecz wszechstronnego rozwoju naszej społeczności szkolnej.

     Nauczyciele SP 1 w Wasilkowie nie mają dość i w myśl idei „lifelong learning” czyli uczenia się przez całe życie, zamierzają w przyszłości napisać kolejny projekt i nadal zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia.

Data dodania: 2022-05-27 22:03:20
Data edycji: 2022-06-08 08:29:29
Ilość wyświetleń: 616

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej