Nauczyciele z POWER-em

Nauczyciele z POWEREM

W roku 2019 kadra Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie kolejny raz otrzymała niepowtarzalną szansę kształcenia za granicą. Napisany przez nauczycieli projekt pt." Różnorodność szansą i siłą wszechstronnego rozwoju szkoły" ('Diversity as an opportunity and power of comprehensive school development") uzyskał akceptację Agencji Narodowej oraz kwotę dofinansowania w wysokości 37 672 Euro (161157,05zł) z Fundacji Rozwoju Systemy Edukacji w ramach projektu POWER SE "Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej", Akacja KA1. W ramach projektu 13 nauczycieli wzięło udział w szkoleniach zagranicznych w dwóch obszarach kształcenia: rozwijania kompetencji językowych oraz wiedzy i umiejętności merytorycznych w zakresie edukacji włączającej. Pierwotnie przedsięwzięcie miało trwać 24 miesiące, jednakże ze względu na sytuację pandemiczną na świecie projekt został wydłużony na 3 lata i kończy się z ostatnim dniem maja 2022 roku.

W tym czasie odbyło się 16 mobilności; 8 z nich dotyczyło nauki języka angielskiego podczas intensywnego 2 tygodniowego kursu, organizowanego przez szkołę Gateway School of English, mającą swą siedzibę na Malcie. Nauczyciele skorzystali z niepowtarzalnej okazji rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych na różnym poziomie zaawansowania i współpracy w międzynarodowych grupach uczestników z wielu krajów Europy. Kurs obejmował 60 godzin. Wartością nie do przecenienia była nie tylko praktyczna nauka języka, ale także możliwość wymiany doświadczeń z ludźmi z różnych kultur, środowisk, w różnym wieku . Po zajęciach uczestnicy odbywali wyprawy po wyspie, by poznać walory turystyczne Malty. Pierwsza grupa wzięła udział w kursie ma przełomie stycznia i lutego 2020 roku, zaś druga w sierpniu 2021 roku.

Drugi kurs pt: "Facing diversity: inclusive education strategies for students with fewer opportunities" dotyczył edukacji włączajacej, a zorganizowany został przez New Horizons Malta. W ramach tego działania odbyło się 8 mobilności zagranicznych; 4 z nich na Cyprze oraz 4 na Maderze. W tygodniowych zajęciach wzięli udział nauczyciele z różnych placówek edukacyjnych z wielu krajów takich jak: Polska, Litwa, Turcja, Włochy, Rumunia, Słowenia i Bułgaria. Forma warsztatowa pozwoliła uczestnikom przećwiczyć różnorodne gry, techniki, aktywności, które z powodzeniem uda się wykorzystać w codziennej pracy szkolnej i wychowawczej. Nauczyciele przywieźli mnóstwo przydatnych materiałów i praktycznych wskazówek do takiej pracy, a co najważniejsze, mogli poznać działania w zakresie zapobiegania wykluczaniu, jakie podejmują ich koledzy i koleżanki z całej Europy. Po zajęciach niezbędnym elementem mobilności jest zagłębianie się w kulturę i naturę kraju, w którym udało się kształcić. Jedna z grup odbyła swój kurs w styczniu 2021 roku na Cyprze. Druga w marcu b.r na Maderze. Pamiątką po tej niezwykłej przygodzie są wspomnienia i przepiękne zdjęcia.

Warto nadmienić, iż szkoła realizuje ponadto 3 projekty Erasmus Plus , w tym jeden z nich skierowany na wymianę uczniowską i także realizujący działania ściśle powiązane z ideą edukacji włączającej. Doświadczenia i wiedza zebrane przez nauczycieli podczas tych obu projektów z pewnością przyczynią się do jeszcze bardziej świadomego i kompetentnego podejścia do tematu zapobiegania wykluczeniu dzieci i młodzieży zagrożonych tymże zjawiskiem.

Jednym z głównych celów współpracy międzynarodowej i kursów zagranicznych, jest nawiązywanie znajomości, które pozwalają podejmować kolejne działania, projekty, wymieniać się refleksami i doświadczeniami. Tak też jest i w tym wypadku. Nawiązane kontakty na pewno zaowocują kolejnymi działaniami na rzecz wszechstronnego rozwoju naszej społeczności szkolnej.

Nauczyciele SP 1 w Wasilkowie nie mają dość i w myśl idei „lifelong learning” czyli uczenia się przez całe życie, zamierzają w przyszłości napisać kolejny projekt i nadal zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia.

Data dodania: 2022-05-27 22:03:20
Data edycji: 2022-06-08 08:29:29