Poznajemy zawody - specjalista medycyny ratunkowej i nie tylko - spotkanie w kl. 2a

Co ma wspólnego rytm piosenki Bee Gees "Stayin' Alive" z pierwsza pomocą w nagłych wypadkach? Tata Bartka z 2a, z zawodu ratownik medyczny uświadomił nas, że wiele. Rytm tego utworu pomaga wykonać odpowiednie uciski klatki piersiowej przy zatrzymaniu krążenia. Powinno być ich 100 na minutę, bądź więcej.

W ramach naszych zajęć o zawodach wykonywanych przez rodziców uczniowie klasy IIa spotkali się z panem Krzysztofem, który opowiedział nam o zawodzie specjalisty medycyny ratunkowej oraz o kilku ciekawostkach związanych z komorą hiperbaryczną, która jest powiązana z jego drugą pracą. Było to bardzo interesujące spotkanie, obfitujące w ważne informacje. Na początku spotkania pan Krzysztof przedstawił swoją długą drogę  do zawodu, która łącznie trwała 12,5 roku! Sam ten fakt mówi nam, jak odpowiedzialny i trudny jest to zawód. Następnie  tata Bartka wyjaśnił nam, jak mamy postępować przy wypadku. Zwrócił uwagę na ogromną rolę sprzętu- AED, defibrylatora automatycznego. Dowiedzieliśmy się, gdzie  AED jest dostępne  w Białymstoku- m.in. w sklepie Auchan na ul. Produkcyjnej oraz przy Komendzie Policji na ul. Bema. Uczniowie ćwiczyli świeżo zdobytą wiedzę w praktyce pod okiem profesjonalisty: - trenowali tzw. pozycję bezpieczną, mieli możliwość poćwiczenia sztucznego oddychania na fantomach, testowali, jak działa defibrylator AED.

Na koniec pan Krzysztof opowiedział nam o pracy na swoim drugim stanowisku, w  Ośrodku Terapii Hiperbarycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie znajduje się komora hiperbaryczna. Leczenie tlenem pomaga goić rany i naprawia tkanki. Działa np. przy głuchocie spowodowanej urazem, w niektórych chorobach szpiku i płuc.

Była to bardzo cenna lekcja. Pan Krzysztof obiecał, że odwiedzi nas ponownie. Serdecznie dziękujemy za owocne spotkanie.

Poniżej zdjęcie komory hiperbarycznej.

Data dodania: 2023-05-18 22:33:59
Data edycji: 2023-05-19 22:14:49