Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Poznajemy zawody - specjalista medycyny ratunkowej i nie tylko - spotkanie w kl. 2a

Poznajemy zawody - specjalista medycyny ratunkowej i nie tylko - spotkanie w kl. 2a

Co ma wspólnego rytm piosenki Bee Gees "Stayin' Alive" z pierwsza pomocą w nagłych wypadkach? Tata Bartka z 2a, z zawodu ratownik medyczny uświadomił nas, że wiele. Rytm tego utworu pomaga wykonać odpowiednie uciski klatki piersiowej przy zatrzymaniu krążenia. Powinno być ich 100 na minutę, bądź więcej.

W ramach naszych zajęć o zawodach wykonywanych przez rodziców uczniowie klasy IIa spotkali się z panem Krzysztofem, który opowiedział nam o zawodzie specjalisty medycyny ratunkowej oraz o kilku ciekawostkach związanych z komorą hiperbaryczną, która jest powiązana z jego drugą pracą. Było to bardzo interesujące spotkanie, obfitujące w ważne informacje. Na początku spotkania pan Krzysztof przedstawił swoją długą drogę  do zawodu, która łącznie trwała 12,5 roku! Sam ten fakt mówi nam, jak odpowiedzialny i trudny jest to zawód. Następnie  tata Bartka wyjaśnił nam, jak mamy postępować przy wypadku. Zwrócił uwagę na ogromną rolę sprzętu- AED, defibrylatora automatycznego. Dowiedzieliśmy się, gdzie  AED jest dostępne  w Białymstoku- m.in. w sklepie Auchan na ul. Produkcyjnej oraz przy Komendzie Policji na ul. Bema. Uczniowie ćwiczyli świeżo zdobytą wiedzę w praktyce pod okiem profesjonalisty: - trenowali tzw. pozycję bezpieczną, mieli możliwość poćwiczenia sztucznego oddychania na fantomach, testowali, jak działa defibrylator AED.

Na koniec pan Krzysztof opowiedział nam o pracy na swoim drugim stanowisku, w  Ośrodku Terapii Hiperbarycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie znajduje się komora hiperbaryczna. Leczenie tlenem pomaga goić rany i naprawia tkanki. Działa np. przy głuchocie spowodowanej urazem, w niektórych chorobach szpiku i płuc.

Była to bardzo cenna lekcja. Pan Krzysztof obiecał, że odwiedzi nas ponownie. Serdecznie dziękujemy za owocne spotkanie.

Poniżej zdjęcie komory hiperbarycznej.

Data dodania: 2023-05-18 22:33:59
Data edycji: 2023-05-19 22:14:49
Ilość wyświetleń: 263

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej