Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka koła biologicznego

Wycieczka koła biologicznego

Wycieczka koła biologicznego - Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku

Naszą wycieczkę po Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym rozpoczęliśmy od zwiedzenia pomieszczeń z terrariami, gdzie mogliśmy podziwiać żywe gady (żółwie, jaszczurki, węże), owady (patyczaki, chrząszcze, karaczany, motyle) oraz obserwować ryby.

Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach o bursztynie. Dowiedzieliśmy się, jak powstawał bursztyn, czym jest i jak powstała inkluzja oraz jak wyglądał las bursztynodajny. Obejrzeliśmy pająka, wija i pszczołę sprzed ok. 50 mln lat. Mogliśmy podziwiać prawie 1700 niezwykłych eksponatów zgromadzonych w 9 salach wystawowych. Obejrzeliśmy nie tylko jaja dinozaurów, ale też zęby najpotężniejszego rekina – megalodona, amonity zamieszkujące planetę przez ponad 300 milionów lat, trylobity, które pojawiły się na Ziemi 540 mln lat temu i wyginęły, nim pojawiły się dinozaury. Podziwialiśmy też śmiertelnie groźnego żeglarza.  Zobaczyliśmy pingwiny, eleganckie, nieporadnie i śmiesznie kołyszące się na boki nielotne ptaki oraz rybitwę antarktyczną – ptaka, który w ciągu życia mógłby pokonać odległość trzy razy na Księżyc i z powrotem, a także kości największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi – płetwala błękitnego.

Podziwialiśmy okazy  koralowców, przedziwne kraby i jeżowce, kolorowe ryby i muszle ślimaków, a wśród małży - muszlę największej przydaczni oraz przedziwne w kształtach gąbki. Na wystawie poświęconej obszarowi północno-wschodniej Polski obejrzeliśmy eksponaty dużych ssaków takich jak: żubr, łoś, jeleń, dzik i wilk oraz ptaków. Większość prezentowanych okazów to zwierzęta powypadkowe. Na wystawie oglądaliśmy:  minerały, skały i meteoryty - niesamowite dary natury. Zobaczyliśmy kolekcję minerałów z Polski i całego świata, w tym piękne geody ametystowe i cytrynowe, róże pustynne, opale szlachetne, diamenty i samorodki złota, złoto głupców – piryt czy też przybyszy z kosmosu – meteoryty.

To była naprawdę wspaniała rozrywka i potężna dawka wiedzy. Co innego czytać o czymś w książce, nawet z obrazkami, a co innego zobaczyć na własne oczy!

Data dodania: 2023-05-09 21:41:05
Data edycji: 2023-05-09 22:00:38
Ilość wyświetleń: 678

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej