Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wycieczka koła biologicznego

Wycieczka koła biologicznego

Wycieczka koła biologicznego - Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku

Naszą wycieczkę po Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym rozpoczęliśmy od zwiedzenia pomieszczeń z terrariami, gdzie mogliśmy podziwiać żywe gady (żółwie, jaszczurki, węże), owady (patyczaki, chrząszcze, karaczany, motyle) oraz obserwować ryby.

Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach o bursztynie. Dowiedzieliśmy się, jak powstawał bursztyn, czym jest i jak powstała inkluzja oraz jak wyglądał las bursztynodajny. Obejrzeliśmy pająka, wija i pszczołę sprzed ok. 50 mln lat. Mogliśmy podziwiać prawie 1700 niezwykłych eksponatów zgromadzonych w 9 salach wystawowych. Obejrzeliśmy nie tylko jaja dinozaurów, ale też zęby najpotężniejszego rekina – megalodona, amonity zamieszkujące planetę przez ponad 300 milionów lat, trylobity, które pojawiły się na Ziemi 540 mln lat temu i wyginęły, nim pojawiły się dinozaury. Podziwialiśmy też śmiertelnie groźnego żeglarza.  Zobaczyliśmy pingwiny, eleganckie, nieporadnie i śmiesznie kołyszące się na boki nielotne ptaki oraz rybitwę antarktyczną – ptaka, który w ciągu życia mógłby pokonać odległość trzy razy na Księżyc i z powrotem, a także kości największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi – płetwala błękitnego.

Podziwialiśmy okazy  koralowców, przedziwne kraby i jeżowce, kolorowe ryby i muszle ślimaków, a wśród małży - muszlę największej przydaczni oraz przedziwne w kształtach gąbki. Na wystawie poświęconej obszarowi północno-wschodniej Polski obejrzeliśmy eksponaty dużych ssaków takich jak: żubr, łoś, jeleń, dzik i wilk oraz ptaków. Większość prezentowanych okazów to zwierzęta powypadkowe. Na wystawie oglądaliśmy:  minerały, skały i meteoryty - niesamowite dary natury. Zobaczyliśmy kolekcję minerałów z Polski i całego świata, w tym piękne geody ametystowe i cytrynowe, róże pustynne, opale szlachetne, diamenty i samorodki złota, złoto głupców – piryt czy też przybyszy z kosmosu – meteoryty.

To była naprawdę wspaniała rozrywka i potężna dawka wiedzy. Co innego czytać o czymś w książce, nawet z obrazkami, a co innego zobaczyć na własne oczy!

Data dodania: 2023-05-09 21:41:05
Data edycji: 2023-05-09 22:00:38
Ilość wyświetleń: 157

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook