Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Z Erasmusem w Hiszpanii

Z Erasmusem w Hiszpanii

W ramach projektu Erasmus+ “Climate change. Meet the challenge” tym razem gościliśmy w Hiszpanii. Gospodarze ze szkoły w Las Rosas przyjęli nas bardzo gościnnie. Mieliśmy okazję zwiedzać Madryt i Escorial. Poznawaliśmy historię Hiszpanii i jej dzień dzisiejszy. W Muzeum Prado widzieliśmy obrazy, które dotąd spotykaliśmy jako reprodukcje podczas lekcji języka polskiego i plastyki, w tym np. „Las Meninas” (u nas znane jako „Panny dworskie”).

Ponieważ projekt dotyczy zmian klimatycznych i ich wpływu na przyrodę, odwiedziliśmy jeden z hiszpańskich parków narodowych, znajdujący się niedaleko Madrytu. Poznawaliśmy roślinność typową dla tamtejszego ekosystemu. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta w GREFA – szpitalu dla zwierząt i ptaków. Na własne oczy przekonaliśmy się, jakich szkód może dokonać bezmyślna działalność człowieka. Widzieliśmy okaleczone ptaki z połamanymi lub uciętymi skrzydłami, które już pewnie nigdy nie będą mogły wzbić się w niebo. Mieliśmy też warsztaty, podczas których budowaliśmy budki lęgowe.

Wszystkie zespoły przedstawiały prezentacje o specyfice klimatu i bioróżnorodności w swoich krajach. Można się było przekonać, że problemy mamy bardzo podobne. Często też chwytamy się tych samych sposobów, by im zaradzić. To było bardzo pouczające doświadczenie, ukazujące, jak wiele nas łączy i jak bardzo potrzebne są takie inicjatywy jak ten projekt Erasmusa.

Ostatniego dnia pobytu spędziliśmy trochę czasu w parku powstałym w centrum miasta zamiast najbardziej ruchliwej ulicy Madrytu. Dokonano tam ogromnych zmian, prowadząc trasę dla samochodów w tunelu pod zmienią, dzięki czemu dzielnica stała się miejscem bezpiecznym i przyjaznym do uprawiania sportów. Są tam place zabaw, zjeżdżalnie, boiska, ścieżki rowerowe i miejsca do biegania oraz futurystyczna kładka dla pieszych nad rzeką i tunelem. Okazuje się, że dla chcącego nic trudnego. Można zmienić otoczenie tak, by było dobre dla wszystkich.

Pobyt w obcym kraju to przede wszystkim jednak poznawanie nowych ludzi, kultury, języka. Spotkaliśmy wspaniałe osoby, próbowaliśmy hiszpańskiej kuchni. Rozmawialiśmy po angielsku. Może z początku trochę nieśmiało, ale z czasem coraz pewniej i łatwiej porozumiewaliśmy się z młodzieżą, goszczącymi nas rodzinami i nauczycielami, których spotkaliśmy podczas wizyty.

Był to niezapomniany czas. Już teraz planujemy, co możemy zrobić, gdy goście przyjadą do Polski.

Data dodania: 2022-11-13 22:27:16
Data edycji: 2022-11-13 22:35:27
Ilość wyświetleń: 591

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej